Przekierowanie poczty na gmail – instrukcja krok po kroku
Odbierasz wiadomości email na różnych pocztach u różnych dostawców? Zaczyna Cię męczyć ten chaos, a do tego już kilka razy przegapiałaś ważną wiadomość? W tym artykule pokażę, że przekierowanie poczty na gmail jest możliwe, a z moją instrukcją krok po kroku zrobisz to szybko i łatwo.
Z maila na gmailu korzystam od ponad 10 lat i nie wyobrażam sobie zmiany. Jest to szybkie i wygodne narzędzie, które gorąco polecam każdemu. Bez znaczenia czy Twoja dotychczasowa poczta była na np. onet.pl lub wp.pl, a teraz chciałabyś używać tylko Gmaila. Lub właśnie wykupiłaś domenę, założysz oficjalnego maila i chciałabyś całą pocztę odbierać w jednym miejscu. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to jak przekierować pocztę na gmail.
Co to jest Gmail?
Zanim zaczniemy z technicznymi sprawami, krótko napiszę co to jest Gmail. Być może nie miałaś wcześniej okazji korzystać z Gmail, a jego funkcje i możliwości mogą zachęcić Cię do przetestowania tego narzędzia.
- Gmail to skrzynka poczty email od Google.
- Gmail jest dostępny jako aplikacja w wyszukiwarce (aplikacja webowa), czyli aby móc korzystać z Gmail, nie musimy pobierać dodatkowego oprogramowania na komputer.
- Gmail dostępny jest również jako aplikacja do telefonów komórkowych i tabletów.
- Dodatkowo zakładając konto na gmailu dostajemy dostęp do pozostałych narzędzi od Google (tj Dysk, Hangouts, Keep i inne).
Co będzie Ci potrzebne, aby zrobić przekierowanie poczty na gmail
- Konto na gmail (oczywiście)
- Adres email dodawanej poczty
- Hasło do dodawanej poczty
- Serwer POP i port (aby móc pobierać wiadomości z danego adresu email)
- Serwer SMTP i port (aby móc wysyłać wiadomości z danego adresu email)
Serwer POP i SMTP oraz odpowiadające porty znajdziesz na stronie dostawcy poczty email. Najlepiej wpisać w Google zapytanie “serwer POP wp.pl” lub “serwer SMTP atthost.pl”. Odpowiedź na wyszukanie znajdujemy już jako pierwszy wynik. Serwer POP i POP3 to to samo.
Przykład dla wp.pl:
Serwer POP: pop3.wp.pl
Port: 995
Serwer SMTP: smtp.wp.pl
Port: 465
Jeśli mamy już wszystkie dane zaloguj się do poczty na gmail. Kliknij w koło zębate i wybierz ustawienia. Zaraz przeprowadzę Cię przez wszystkie kroki, aby zrobić przekierowanie poczty na Gmail.
Wejdź w zakładkę Konta i importowanie. Znajdź “Sprawdź pocztę na innych kontach” i kliknij “Dodaj konto pocztowe”.
Wyskoczy okienko, w którym należy podać adres email. U mnie jest to: test656@wp.pl. Kliknij Dalej. W następnym kroku wybierz Importuj e-maile z mojego drugiego konta (POP3). Jeśli będziesz miała możliwość wybierz Gmailify. Kliknij Dalej.
Pozostaw kopię pobranej wiadomości na serwerze
Zawsze to zaznaczam, w ten sposób moje wiadomości są na Gmailu oraz na serwerze pierwotnym.
Podczas pobierania poczty zawsze korzystaj z bezpiecznego połączenia (SSL)
Jeżeli tylko dostawca naszej poczty to umożliwia, to zaznaczam
Przychodzące wiadomości oznaczaj etykietą Lubię mieć porządek na poczcie email, więc wiadomościom nadaję etykiety tworząc w ten sposób foldery. Dodając nową pocztę można automatycznie stworzyć etykietę z adresem email lub dodać nową etykietę (kliknij w nazwę etykiety, rozwinie się lista, zjedź na sam dół i wybierz Nowa etykieta…)
Archiwizuj wiadomości przychodzące (pomijaj folder Odebrane)
Zaznaczając tę opcję wszystkie wiadomości, które przychodzą na importowane konto nie pojawią się w głównej skrzynce odbiorczej. Będą one automatycznie archiwizowane i odczytać je będzie można wchodzą do folderu z etykietą, którą nadaliśmy wcześniej. Ja czasem z tej opcji korzystam, ale nie zawsze. Dużo zależy, czy pocztę którą importuję sprawdzam codziennie, czy raz na jakiś czas. Jeśli np. importuję pocztę “newsletterową” (tak, tak mam taką :)), to nie chcę, aby wiadomości zaśmiecały moją skrzynkę odbiorczą, więc zaznaczam tę opcję.
Kliknij Dodaj nowe konto. Jeśli pojawi się błąd, odczytaj komunikat. Powinien Cię nakierować na to co poszło nie tak. Dodatkowo sprawdź czy wprowadziłaś poprawne hasło, czy aktywowałaś dostęp w pierwotnej poczcie email (np dla wp.pl taki dostęp trzeba aktywować w ustawieniach).
W następnym kroku przekierowywania poczty na gmail dostaniemy pytanie: Czy chcesz mieć możliwość wysyłania wiadomości jako …? Klikamy tak, ponieważ chcemy z jednej poczty gmail wysyłać wiadomości z różnych adresów email.
Wpisujemy nazwę konta, którą chcemy, aby wyświetlała się odbiorcom w polu Od. Jeśli chcesz, aby adres był aliasem zaznacz tę opcję (nie wiesz, co to jest przeczytaj instrukcje od Google). Kliknij Dalej. Pojawi się okno z parametrami SMTP. Sprawdź czy serwer smtp i port są poprawne. Jeśli tak, to kliknij Dodaj konto. Pozostało jeszcze zweryfikowanie, że faktycznie masz dostęp do tego maila. Postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie. Sprawdź też folder SPAM, mój email z hasłem wpadł na wp.pl do spamu. Sprawdź weryfikację i gotowe.
Pomyślnie przekierowałaś swoją pocztę na gmail. Teraz możesz odbierać i wysyłać wiadomości korzystając z programu gmail. Gratulację!
Testowe konto mailowe, które założyłam na wp.pl było tylko dla potrzeb tego artykułu. Natomiast zauważyłam, że te poczty nie lubią się między sobą i wzajemnie wrzucają wiadomości do spamu. Email z kodem weryfikującym od Google, które zostało wysłane na pocztę wp.pl wpadło do spamu. Z drugiej strony wiadomości przekierowane na gmail z wp.p, również wpadły do spamu. Ot taka ciekawostka.
Ważne! Powyższa instrukcja dotyczy przekierowania poczty na gmail, ale jeśli Twoją główną pocztą jest wp.pl, onet.pl itp. sprawdź ustawienia programu pocztowego, bo prawdopodobnie możesz zrobić analogiczne przekierowanie.
W razie pytań pisz w komentarzu, chętnie pomogę!
Cześć, chciałam zapytać jak to zrobić, by na gmaila dostawać tylko nowe maile przychodzące na podłączone konto na wp. Nie chcę importować całego archiwum. Dodatkowo chciałabym, żeby te maile pozostawały także na serwerze wp – rozumiem, że odznaczenie „pozostaw kopię importowanej wiadomości na serwerze” załatwia sprawę? 😉
Z góry dziękuję za pomoc.
Hej Michalina,
Niestety nie mamy wpływu na archiwum i nastąpi cały import. Zaletą gmaila jest jednak, to że dużo maili nie przejdzie ich antyspamowego filtra. Jeśli chodzi o drugą kwestię, to tak jak piszesz: trzeba zaznaczyć opcję „pozostaw kopię importowanej wiadomości na serwerze”.
Cześć, chcę utworzyć filtr/regułę: wiadomość zawiera temat np OK, zapis w etykiecie, przekaż dalej na adres np abc@gmail.com
Nie mogę tego zrobić. Odbiorca abc@gmail.com otrzymuje moje wszystkie wiadomości! Co robię źle ?
Cześć Anka,
Z tego, co opisujesz to wszystko powinno działać. Ciężko mi znaleźć błąd. Rozumiem, że dodałaś email do przekazania dalej i stworzyłaś filtr, który ma filtrować wszystkie wiadomości z określonym hasłem, a w ustawieniach filtra zaznaczyłaś „przekaż dalej”? Sprawdź jeszcze jakie wiadomości odpowiadają Twoim ustawieniom. Jak będziesz tworzyć filtr, to zamiast klikać „stwórz filtr” kliknij „szukaj”. Być może coś w regułach Twojego filtra jest nie tak. Powodzenia! 🙂
W jaki sposób usunąć dołączone konto z WP na Gmaila?
Cześć,
Wejdź w ustawienia Gmaila > Konta i import > znajdź email, z którego nie chcesz już odbierać wiadomości na gmail i kliknij „usuń”.
Cześć,
od kilku lat miałem tak ustawione z pocztą na onet.pl (domena op.pl). Wszystko dzialało bez problemów. W ostatnim czasie zauważyłem, że wysyłanie maili (ze strony gmail przez konto onet) przestało działać, a odbieranie działa cały czas.
Może podpowiesz mi co mogę jeszcze posprawdzać, pozmieniać żeby znaleźć przyczynę. Może onet zaczął filtrować serwery google’a ?
pozdrawiam
Sprawdź, czy onet nie zmienił czegoś w swoich ustawieniach, być może zmienili coś w serwerach smtp (choć wydaje mi się to mało prawdopodobne). Jeśli jest taka możliwość skontaktuj się z supportem onet oni powinni pomóc.
Potrzebuję przekierować 7 kont na pocztę Gmail, ale z tego widzę max. ilość to 5. Czy mogę pod Gmail podpiąć więcej niż 5 kont?
Hmmm to jest bardzo ciekawe pytanie 🙂 Nigdy nie miałam potrzeby przekierowania tak wielu poczt, więc nawet nie widziałam o max.5