Zaznacz stronę

WordPress krok po kroku – zbuduj własną stronę WWW

paź 11, 2018 | Wordpress

Chcesz stworzyć swoją pierwszą stronę internetową, ale nie wiesz jak zacząć? Przeraża Cię techniczne słownictwo i mnogość możliwości? W tym artykule przeczytasz jak opanować WordPress krok, po kroku, aby bez stresu postawić pierwszą stronę WWW.

Strona internetowa na WordPress krok po kroku

Wybór i zakup domeny

Zacznijmy od tego co, to jest domena.

Można powiedzieć, że domena to adres internetowy lub adres URL. Domena to słowa (litery) występujące zaraz po “www.” lub “http://”. Domeny dostępne są z różnymi rozszerzeniami. Do najpopularniejszych należą .pl, .com, .eu, .org, .net.

Jak wybrać domenę?

Najlepiej, aby domena była identyczna jak nazwa Twojego projektu, czy biznesu. Dzięki temu klientowi będzie łatwiej znaleźć Cię w internecie. Jeśli już masz wymyśloną nazwę to sprawdź jej dostępność. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz kreowanie nazwy – sprawdź dostępność domeny dla każdego pomysłu. Czasem możemy mieć najlepszy pomysł na nazwę na świecie, ale okaże się, że ktoś nas już ubiegł i zarezerwował domenę. >> tutaj sprawdzisz dostępność domeny <<

Co jeśli domena dla Twojej wymarzonej nazwy jest już zajęta?

W takim przypadku mamy kilka możliwości: 
możemy wybrać inne rozszerzenie,
możemy wprowadzić drobne zmiany w nazwie
lub po prostu szukać nowej nazwy.
 
Nie polecam wprowadzać myślników, ani liczb (które nic nie znaczą). Ostrożnie stosowałabym również słowa z dużą ilością polskich znaków. Domena będzie pozbawiona znaków specjalnych i może to wyglądać dziwnie, śmiesznie lub być całkiem niezrozumiałe.

Domena dostępna do transferu, co to znaczy?

Sprawdzając dostępność domeny na stronie OVH możesz zobaczyć “dostępna do transferu”. Oznacza to, że ktoś ją wykupił w celu późniejszej odsprzedaży. Taką informację brałabym jednak na “chłodno”. Cena odkupu może być kosmiczna. Trzeba się zapytać właściciela. Najpierw jednak należy go znaleźć:
wpisz domenę w wyszukiwarkę.
Jeśli zostaniesz przekierowany na stronę agencji – skontaktuj się z nimi.
Można również wejść na stronę https://dns.pl/whois (dla domen .pl) i tam szukać właściciela
Lub na After Market (
https://www.aftermarket.pl/) (dla domen .pl) być może Twoja wymarzona domena wystawiona jest na giełdzie i można ją kupić za niewielkie pieniądze

Daj znać w komentarzu, czy interesuje Cię ten temat i czy chciałabyś poczytać o tym więcej. A może masz na swoim koncie sukces związany z zakupem domeny “dostępnej do transferu” i chciałabyś się podzielić.     Zakładam, że znalazłaś wymarzoną domenę. Jeszcze jej nie kupuj. Zaraz powiem Ci dlaczego.

jak znaleźć domenę

Znajdź wymarzoną domenę

Zakup hostingu

Hosting to inaczej serwer. Na nim wgrana będzie Twoja strona www i dzięki niemu widoczna będzie w internecie. Na polskim rynku jest bardzo dużo hostingodawców, jednak przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
pojemność (5GB, 10 GB na start w zupełności wystarczy),
transfer (zdecydowanie szukaj tych bez limitów),
cena (za pierwszy rok i odnowienie),
Certyfikat SSL w cenie (będzie to prawdopodonie Certyfikat Let’s Encrypt),
Geolokalizacja serwerów (jeśli działasz w Polsce, to dobrze, aby serwer również znajdował się w PL),
Szybki i pomocny support (ciężko to sprawdzić nie będąc jeszcze klientem).

Wrócimy jeszcze na chwilę do domeny. Jeśli dopiero zaczynasz działać w świecie online, a sprawy techniczne nie są Twoją mocną stroną, to najlepiej hosting i domenę mieć u jednego dostawcy. Bardzo często przy zakupie hostingu domenę .pl dostajemy na rok gratis. Domyślam się, że wybór nie będzie łatwy, dlatego jeśli nie chcesz dalej szukać polecam Ci dostawców atthost.pl lub lh.pl (aby dostać 20% użyj kodu: LH-20-45416). Oba hostingi sprawdzone i zaufane.

Instalacja WordPress

Jeśli masz już domenę i hosting to kolejnym krokiem jest instalacja WordPress. Informację jak zainstalować WordPress najczęściej znajdziemy na stronie dostawcy (instalacja WordPress na lh.pl lub instalacja WordPress na Atthost.pl). Często odbywa się to poprzez jedno kliknięcie w panelu klienta. Jeśli mimo podążania za instrukcją nadal coś nie działa – skontaktuj się z hostingodawcą. Jeśli to nie pomoże to zapraszam do siebie na techniczne wsparcie.

Przeraża Cię ilość zadań do wykonania?

Pobierz bezpłatną checklistę – własna strona WWW na WordPress krok po kroku. Dzięki której Twoja strona powstanie szybciej, a Ty będziesz miała pewność, że o wszystkim pamiętałaś.
komputer na biurku na ekranie WordPress i Google Analytics

Instalacja WordPress u większości hostingodawców odbywa się przez jedno kliknięcie w panelu klienta.

Motyw WordPress

Co to jest motyw wordpress?

Motyw WordPress (ang. WordPress Theme), zamienne używany również szablon WordPress. Jest to paczka plików z kodami html, css i php, które po wgraniu do WordPressa tworzą bazę / układ strony WWW. Dzięki motywom bez znajomości kodowania możemy wprowadzać treści. Dostępne są motywy bezpłatne lub płatne (premium). Ale uwaga! Ich ilość może przyprawić o ból głowy :).

Jak wybrać motyw WordPress?

Zanim zaczniesz szukać motywu weź kartkę, długopis i zastanów się jakbyś chciała, aby wyglądała Twoja strona główna, strona bloga itd. Jaki powinna mieć układ, jakie elementy mają się tam znajdować (slider, piktogramy w kolumnach, prawy / lewy pasek itp.). Następnie rozrysuj wszystko ręcznie. Z tak gotowym układem zacznij szukać szablonu.

Może się tak zdarzyć, że nie znajdziesz motywu 100% idealnego. Będziesz musiała wtedy zmodyfikować trochę swoją wizję. Lub kod motywu – opcja dla zaawansowanych. Być może, nie masz tak od razu pomysłu na wygląd strony. W takim razie proponuję zabawę w detektywa.

Sprawdzić na jakim motywie są Twoje ulubione strony, czy blogi. Do tego polecam narzędzie online: WP Theme Detector . Jeśli nie uzyskamy tam informacji to najprawdopodobniej strona korzysta z dedykowanego motywu (napisanego indywidualnie kodu). Znając nazwę motywu można przejść od razu do instalacji.

Gdzie znaleźć szablon WordPress?

Do dyspozycji mamy bezpłatne i płatne szablony. Jeśli jesteś zdecydowana na dany motyw i masz budżet na zakup, to będę zachęcać Cię do wersji premium. Ceny za motyw premium wahają się od 13$ (choć te nie zbierają pochlebnych opinii) do nawet 250$ (te są mało popularne przez, co rzadziej aktualizowane). W przeważającej części kupisz motyw za ok. 50$.

Płatny motyw najlepiej szukać na Themeforest. Jest to nieskończona (prawie) baza, więc jestem pewna, że znajdziesz tam coś dla siebie.  Jeśli na początku masz ograniczony budżet, to motyw bezpłatny to świetna alternatywa. Główną różnicą –  w porównaniu do motywu płatnego – to mniejsze możliwości personalizacji oraz ograniczona funkcjonalność.

Nie oznacza to jednak, że strona na motywie bezpłatnym będzie wyglądać źle lub będzie źle działać. Dodatkowo często motywy bezpłatne można w dowolnym momencie upgrade’ować do wersji premium. Jest to świetna opcja, aby za darmo przetestować motyw i jeśli bezpłatna opcja okaże się niewystarczająca można wykupić wersję płatną.

Jak zainstalować motyw?

Jest na to kilka sposoby, poniżej dwa najwygodniejsze:

Wgraj paczkę .zip motywu ze wszystkimi kodami na kokpicie WordPress (Wygląd > Motyw > Dodaj nowy > wyślij motyw na serwer)
Wybierz motyw bezpośrednio z wyszukiwarki na kokpicie WordPressa (Wygląd > Motyw > Dodaj Nowy > Szukaj motywu > Zainstaluj). Podejrzyj jak motyw wygląda w akcji – to pomoże jeśli nie możesz się zdecydować.

wybór motywu wordpress na kokpicie

Wybór motywu WordPress może przyprawić o ból głowy 🙂 Jeśli nie możesz się zdecydować skorzystaj z repozytorium motywów na kokpicie i testuj.

Wgranie wtyczek obowiązkowych

Wtyczki do WordPress (po ang. plugins) to temat rzeka. Zasada ogólnie jest taka, że im mniej wtyczek tym lepiej. Bo strona przeładowana wtyczkami wolno się ładuje. Bo rzadko aktualizowane wtyczki mogą być słabym punktem, które wykorzystają hakerzy. Jednak wiem, że pewnych funkcjonalności nie osiągniemy bez wtyczki. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed instalacją nowej wtyczki sprawdzić czy:
krótka linijka kodu nie załatwi naszej potrzeby,
wtyczka jest kompatybilna z naszą wersją WordPress,
wtyczka jest regularnie aktualizowana (kiedy była ostatnia aktualizacja),
jest dużo pobrań i jakie są opinie użytkowników.
Niech to będzie dobra praktyka zanim cokolwiek zainstalujesz.

Sprawdzaj regularnie, czy używasz daną wtyczkę – jeśli nie to usuwaj.

Są jednak takie wtyczki, które ułatwią Ci znaczącą pracę albo są potrzebne z punktu widzenia SEO, czy bezpieczeństwa. Do takich wtyczek należą:
Yoast SEO,
UpdraftPlus (lub inna wtyczka do backup’ów),
All in One WP Security
Smush Image (lub inna wtyczka do zmniejszania obrazków, np. ShortPixel)
Akismet (lub inna wtyczka anty spam, np. Anti-Spam Bee)
Powyższy zestaw instaluję i konfiguruję na starcie każdej, nowej strony. Robię to jeszcze przed rozpoczęciem dodawania treści.

 

jakie wtyczki zainstalować na WordPress

Wtyczki są po to, aby ułatwiać nam pracę. Sprawdź moją listę obowiązkowych wtyczek.

Personalizacja motywu

Każdy motyw możemy spersonalizować. Dzięki temu dwie strony zbudowane na tym samym szablonie mogą wyglądać całkowicie inaczej. Opcje personalizacji znajdziemy na kokpicie WordPressa: Wygląd > Personalizacja. Ilość opcji jest bezpośrednio związana z motywem. Wersje premium będą miały więcej możliwości zmian. Te opcje są zawsze dostępne:
wgranie logo i ikony strony (favicon),
wybranie fontów,
wybranie kolorów (tło, tekst, przyciski),
wybranie układu (z lub bez paska bocznego),
dodanie własnego kodu CSS.

Dodawanie treści

Kolejnym etapem jest dodanie treści. Na stronę główną. Na bloga. Niech cały świat dowie się jakie super rzeczy robisz! Super, że dotrwałaś ze mną do końca. Wiesz już jak krok po kroku zrobić pierwszą stronę na WordPress. Koniec z wymówek. Teraz jest czas na działanie. Przed Tobą jeszcze wiele pracy i nauki, ale mam nadzieję, że się wkręcisz. A tworzenie własnej strony WWW będzie pełne satysfakcji i sukcesów.

Daj znać w komentarzu jak Ci idzie. Co okazało się prostsze niż myślałaś? A co przysporzyło najwięcej frustracji?  

Niektóre linki w tym artykule są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeśli zakupisz produkt lub usługę polecaną przeze mnie, to dostanę prowizję od tej transakcji. Fakt ten nie wpływa na ostateczną cenę zakupu, a dzięki temu będę mogła dzielić się bezpłatnie wartościowymi treściami.

Przeraża Cię ilość zadań do wykonania?

Pobierz bezpłatną checklistę – własna strona WWW na WordPress krok po kroku. Dzięki której Twoja strona powstanie szybciej, a Ty będziesz miała pewność, że o wszystkim pamiętałaś.
Pięknie dziękuję za udostępnienie!
Marta Ostaszewska VIP Map Blog

Cześć, jestem Marta!

Sprawiam, że wszystko, co trudne i techniczne staje się zrozumiałe i "do zrobienia".

Od 2017 roku specjalizuję się w budowaniu skutecznych stron WWW.

POZNAJ MNIE LEPIEJ

Porozmawiajmy

Umów się ze mną na bezpłatne spotkanie.

Powiesz mi o swoich wyzwaniach. Ja zadam Ci kilka pytań i na tej podstawie przygotuję spersonalizowaną ofertę.

UMAWIAM SPOTKANIE

Pin It on Pinterest